Intet kobbertag kan holde over 100 år uden at underlaget også er lagt korrekt. Så enkelt kan det siges. Men at udføre arbejdet er en helt anden snak.
På Frederiksberggade 2 i København er tårnet på hjørnet af bygningen ved at blive beklædt med træ som underlag for vores kobber.
Når vi laver kobberarbejde, er vi 100% styret af at underlaget er korrekt udført, for at kobberet kan udlægges, bankes sammen og samles til en stor tæt tagoverflade.
Netop denne forståelse for den bedste løsning, korrekt udførsel af underlag for vores kobber, har hænderne fra Tømrer- og snedkermester Børge Nielsen A/S.


Indlejret håndværk igennem generationer.
De hænder, som sørger for opbygningen af tårnet ved hvad de laver, og det er derfor en fornøjelse at møde en af Børge Nielsens lærlinge på stilladset. Vidensdeling igennem generationer sikrer at vores håndværk overlever i mange år fremad. Der er tale om et af de nyeste skud på stammen i tømrerfaget.


Vigtige grundprincipper for at lave det underliggende træværk er:
- Den korrekte afstand imellem brædderne.
- Ventilation imellem brædderne og i top/bund.
- Den rigtige kvalitet af træ
- Stærkt samarbejde mellem tømrer og kobberdækker i de forskellige faser.
Vores arbejde har været i gang i mere end et år i forhold til delene på tårnet.